Blood: Fresh Supply

released on May 09, 2019

A remaster of Blood

Originally released in 1997, Blood is a First-Person Shooter that helped redefine the genre and introduced many elements now accepted as commonplace. In the original and the updated Blood: Fresh Supply, players jump into the boots of undead gunslinger Caleb as he seeks revenge against the dark god Chernobog. Caleb’s arsenal features a mix of standard and occult weaponry, which he uses to devastating and gore-filled effect. In the game, players visit a terrifying world populated by hordes of bloodthirsty fiends – including cultists, gargoyles, zombies, hellhounds, and an unholy host of other terrors.

This remaster makes several graphical improvements and adds several multiplayer modes, as well as improved mod support.


Released on

Genres

Version

Fresh Supply


More Info on IGDB


Reviews View More

This game is so fucking good it reminds me of sex; I think sex is as good... Not really sure, never had any...
-Gameplay is obviously the main thing of the game and boy oh boy is it fucking awesome... You have like a dozen of guns and a hundred dozen of enemies to butcher through. The fast pace is the cherry on top of it all; but sometimes you need to slow down so you can solve a bunch of puzzles which unlike expected they don't slow down the game.
-Graphics are beautiful; even though this is a remaster but the main game is as good, due to its eye catching art style. Although, it depends whether you like older games or not.
-Story is fine, better than expected. It's straight to the point and doesn't create any unneeded confusion.
-Honestly I don't remember shit about the soundtracks, so I think they are at least acceptable; because I didn't notice anything bad about them. The voice acting was pretty cool; specially for the protagonist, but some other ones were annoying which is understandable considering how old the game is and how video games were not taken serious as much as they are today.
-The game had two problems in my case; one was that it would crash every once in a while right after interacting with the skull symbol to finish the mission. And that the game is sometimes confusing; which I think is my own problem since I've gotten used to markers and maps and all these bullshits.
If you like shooter, just give it fucking shot no matter whether you like retro games or not.

Still one of the best fps games of all time. Nothing has come close to matching this game's feeling or vibe but that's mostly due to the fact almost nobody makes games on the build engine anymore. Still, a fantastic game, a must play of the genre.

It is quite literally the same game I played in high school in 2016 and loved but updated so it doesn't send my computer into a frenzy. So, that's cool.

Another genre defining fps from the 90's. Fantastic old school shooter.

it is kinda sad i had to start playing this version because bandit told me to put this on my christmas wishlist without us really thinking much about it. I specifically didn't get blood on steam before knowing there was a better sourceport, but i was just wanting to add games to a list to get for christmas one day and bandit suggested it offhand and i did it lol

"Woah... Just me."
Blood'ı ilk aldığım zamanlarda oynarken oyunun görüntü ayarlarında bir şeylerle oynayınca balık gözü kamera gibi olmuştu. Böyle bir ayar yapınca oyunu oynarken görüntü yüzünden aşırı başım döndürdü ve midemi bulandırdı bunun sonucunda iade etmiştim. İade ettikten birkaç ay sonra oyunu yine indirimde gördüm aklımda tekrardan almak zaten vardı. Tekrardan alıp başladım ve şaşkınlık içerisindeyim. Bu kadar eski bir FPS yapımından bu kadar çok zevk alacağımı hiç beklemiyordum. Oyunun başından sonuna kadar muazzam bir tat aldım. Bu tadı aldıktan diyorum iyi ki tekrardan oyuna bir şans daha vermişim. Oyun eski olsa bile o kadar hoş ve sağlam yapıda bir oynanış sahip ki çok az bir kısımda sıkıldığımı hatırlıyorum. Genel oynanışı zaten ilk Doom'a fazlasıyla benziyor. Bir de oyunun hoşuma giden oynanışına artı olarak bolca ilginç silah verince elime deme keyfime düşmanların üstünde voodoo bebeği bile kullandım. Silah kullanması o kadar hoşuma gitti ki bazen aynı silahı suyunu çıkaracak derecede fazla oynamıştım.
Oynanışı dışında oyunun teması ve ana karakterimiz beni oyuna çeken diğer noktalardı. Öncelikle ana karakterimiz Caleb karizmanın sözlük anlamı gibi adam. Hiçbir şekilde bir tarikatçıya bile acımayan intikam peşindeki bir avcı. Üstelik seslendirmesi de replikleriyle muazzam olmuş. Tema hakkında zaten nereden bakarsan bak kolayca anlaşılan şeytana tapan tarikat konsepti olduğu fark ediliyor. Teması son zamanlarda oynadığım CULTIC ile aynı bu temayı içeren yapımlara nedense aşırı bakasım geliyor. Özellikle böyle öfkeli bir ana karakterle onları kıymaya çevirdiğimi oyunlar tadından yenmiyor. Tasarımlar olarakta düşmanların çoğunluk kısmını oluşturan tarikatçıların kullandığı farklı silahlara göre rengi farklı oluyor. Mesela Tesla silahı kullanan tarikatçı mavi pompalı kullanan kahverengi oluyor. Tabii sadece bu durum kullandıkları silahla da sınırlı değil farklı özelliği varsa o düşmanın yine normalde önceden gördüğünüz düşmandan daha farklı renkte oluyor.
Oyunda çok hoşuma giden bir diğer nokta ise korku film göndermeleriydi. Elm sokağının Freddy Krueger'ından Evil Dead'in Ash Williams'ına kadar bolca gönderme var. Hatta gönderme olarak 13. Cuma filmlerini andıran bir bölüm bile var. Bölümde Jason Voorhes'in meşhur sesini bile duyabiliyorsunuz. Oyunda H.P Lovecraft eserlerine bile çok güzel göndermeler içeriyor. Göndermeler sadece korku yapımlarıyla sınırlı bile değil o dönemin popüler oyun serilerinden Duke Nukem ve Tomb Raider gibi yapımlara kendi tarzıyla göndermeler yapıyor. Oyundaki hile kodları bile birer gönderme olması aşırı hoşuma gitti. Kodlardan örnek verirsem oyunda T tuşu ile açtığınız sohbet kısmına lara croft yazdığınızda oyun size tüm silahlarla beraber sınırsız mermi veriyor. Bu göndermelerden en çok hoşuma giden voorhees kodu diyebilirim. Kodu kullandığınızda 13. Cuma filmlerinin baş kötüsü gibi ölümsüz hale geliyorsunuz. Böyle göndermeler yapması benim gibi korku yapımlarına bayılan birisi için oyun zevkimi kat kat arttırmasıyla beraber oyunun gönlümde taht kurmasını sağladı. Öve öve bitiremediğim bu yapımda sadece dert yandığım tek nokta var. O da haritalarda sürekli yolumu kaybedip durmam. Bu aslında benden kaynaklı bir durum olsa bile bazı haritalar öyle ne yapacağını şaşırtıyor ki yarım saat boyunca aynı yeri dönüp dolaşıp duruyorsunuz. Ben bu durumu çok yaşadığım için uyarmak istedim. Kayboluşlarımı hatırlayınca komiğime gitti gözümün tam göremeyeceği kısma bir düğme koymuşlar. O düğmeye bastığımda oyunda ilerleyeceğim. Ben o düğmeyi göremedim diye yarım saat başka yere gidip kaybolmuştum. Övgülerden sonra bunun aklıma gelmesi komik oldu. Eski oyunların çoğunda bu tasarım tercihi oyuncunun oynanış saatini uzatmak için yapıldığından o kadar şikayet etmeyeceğim.
Bu kadar sağlam olduğunu düşündüğüm bir yapımı herkse tavsiye edebilir miyim tam emin değilim. Blood çok güzel ve beni her saniyesinde tatmin etmiş bir yapım. Tabii bunlar benim görüşler olduğu için insanların bu kadar eski bir FPS yapımına ne kadar şans verirler emin değilim. Ben yine de söyleyeyim bu yapıma şans verin biraz takılın belki benim aldığım tadı sizde alır akar gidersiniz.