Citizen Sleeper

released on May 05, 2022

Roleplaying in the ruins of interplanetary capitalism. Live the life of an escaped worker, washed-up on a lawless station at the edge of an interstellar society. Inspired by the flexibility and freedom of TTRPGs, explore the station, choose your friends, escape your past and change your future.


Also in series

Citizen Sleeper 2: Starward Vector
Citizen Sleeper 2: Starward Vector

Released on

Genres

Latest update


More Info on IGDB


Reviews View More

İlk aldığımda o modda olmadığım için muhtemelen, beğenmemiştim. Tekrar şans vermişim iyi ki. İyi bir rpg sistemi sunmasa da hikaye anlatmayı çok iyi beceriyor.

Bu tarz bi oyun için fazla kolay geldi, yetenek sistemi pek dengeli değil. Alışma öğrenme sürecinden sonra min max yapmak çok kolay, özellikle oyunun sonlarına doğru herhangi bir gerilim kalmıyor. Sistemle uğraşmak yerine visual novel gibi okusam daha çok zevk alırdım muhtemelen çünkü hikayeler (side questler?) çok güzel yazılmış, çoğu bittersweet bitiyor ki bayılırım. Ana oyundaki bazı karakter hikayelerinin sonu aceleye gelmiş gibi, hiçbir climax ya da konuşma olmadan bitebiliyor. Free dlc'dekiler öyle değil, sonları da çok iyi yazılmış. Buna rağmen çoğu hala kafamda rent free yaşıyor. Hiçbir sahneyi yakından göremesek de harika betimleme ve evrene cuk oturan müziğin yarattığı atmosfer sayesinde çoğunu kafamda çok net canlandırabiliyorum. Onlarca karakterin neredeyse hepsi derinlikli ve katmanlı, oyunun en sevdiğim yanı kesinlikle hepsini dinleyip (okuyup) zamanla tanımaktı.Bi ton uydurma sci-fi terim olduğu için konuşmalar uzadığında içimin bayıldığı da oldu zaman zaman. Disco Elysium kadar okutmuyor, çok daha kısa bir oyun zaten.

İkinci oyunda aynı zar ve yetenek sisteminden devam edecekler sanırım, çok daha iyi bir balancing yapmaları gerekiyor bence, farklı karakterleri de kullanabileceğiz sanırım nasıl olacak merak ediyorum baya.

Completion Criteria: Credits Rolled

It was fine. Not really my type of game. As my completionist tendencies hate choosing. But also, this is the first time I've played a game where I may judge someone who doesn't pick the obvious choice (which isn't really a compliment)

its like hardcoded but without sucking and fucking

Citizen Sleeper is a very unique and stand out game!! I couldn’t have been more addicted to the gameplay system while playing. Just something that keeps you at the edge of your capabilities all while juggling so many different storylines and responsibilities was so insanely thrilling and immersive. I really liked the lack of potential save scumming, or at least how it was less possible. It made the consequences so real. Even though I missed out on some things as a result, there was still a euphoria in seeing the outcomes to my decisions and how i could move on from it. I left out half a star because i just wish the gameplay had a little more depth. But i may change my mind on that, and if anything more negative comes to mind!

Took me a good while to get into this game but I'm so glad it eventually clicked. Citizen Sleeper is dripping with atmosphere, thanks to the incredible writing and sound design. Would have loved to have better branching story paths, maybe in the sequel?