Legend of Grimrock 2

released on Oct 15, 2014

Legend of Grimrock 2 is a dungeon crawling role playing game with a modern execution but an oldschool heart. Powers of perception and logic are more important than sheer force is, since Legend of Grimrock 2 puts a heavy emphasis on exploration, survival and challenging puzzles. Discover powerful ancient artifacts from hidden secret chambers and buried treasures. Arm your champions, cast spells and craft enchanted potions and bombs to aid you in fighting the dreadful monsters in highly tactical real-time combat. Design, share and play custom scenarios with the included Dungeon Editor! Create your own adventures and fill them with puzzles, traps, or even totally new items, monsters and environments with custom graphics and audio! Get ready to venture forth and uncover the secrets of Nex!


Released on

Genres


More Info on IGDB


Reviews View More

Almost Human se ze své lásky k žánru krokovacích dungeonů (nezaměňovat s krokovacími RPGčky jako je z nedávných kupříkladu Might & Magic X) dostatečně a kvalitně vyznali již v prvním díle, který umně kombinoval důraz na klasické staromilské mechaniky v přístupném hávu. Zadařila se jim tak málokdy vídaná věc, kdy oslovili i uspokojili jak nostalgiky mezi námi, tak tímto svébytným žánrem dosud nepolíbené hráče. Ve své podstatě mrtvý žánr resuscitovali.

Od té doby se však díky vzedmuté indie/Kickstarter vlně urodilo hned několik zdařilých titulů a tak nestačilo nabídnout pouze „podruhé to samé“. A věděli to i tvůrci, kteří se poučili z chyb jedničky (souboje, jednotvárnost), dokázali celý koncept posunout zase o něco výše, ale přitom zůstali staromilsky (skoro až zpátečnicky) věrni pravidlům žánru a tak stále jde o dungeon crawler (jakkoli zde mnohdy pod otevřeným nebem) až do morku kostí; tedy žádné questy, NPCčka, obchodování, dialogy, příběh… Jen a pouze přežití nástrah jednoho ostrova skrze souboje, časté (jakože opravdu časté!) puzzly a objevování skrytých zákoutí. Nic více a nic méně.

Akorát se znatelně přitvrdilo v obtížnosti a tak i bez zapnutých hardcore modulací (žádná mapa, žádné libovolné ukládání) jde o výzvu jak v soubojích (již nefunguje postupné upižlávání nepřátel skrze „tile dancing“ z jedničky, kdy se tímto způsobem bojovalo od úvodních potvor až po ty závěrečné; zde většina soupeřů má proti tomu obranu a vyžadován je tedy jiný přístup „potvora od potvory“), tak i hádankách a puzzlech (většina současných logických her i adventur může jen tiše závidět nad jejich nápaditostí, rozmanitostí i obtížností).

Navíc se tu výtečně pracuje s atmosférou. Nejsou na hráče vrhány zástupy nepřátel. Naopak se tvůrci nebojí nechat ho celé minuty bloumat po prázdných chodbách. Jenomže ve hře, která ve své škodolibosti nedává nic zadarmo (uvidíte-li bednu v místnosti bez protivníků/puzzlů, tak si můžete být jisti, že to bude mít háček) to má za následek, že budete napjati „tady zatím rohem už to musí přijít, zase nějaká ta zákeřnost, po které budu opětovně nahrávat pozici“. A i nadále platí, že zdejší posedlost zkoumáním každého centimetru všech stěn při hledání tajných tlačítek mnohdy hraničí až s náběhem na diagnózu obsedantně kompulzivní poruchy.

Druhý Grimrock tedy je v technickém hávu odpovídajícímu roku vydání (opětovně) úspěchem po všech stránkách, který na ploše několika desítek hodin důsledně razí přístup „minule jsme vám dali vzpomenout, jaké to bylo v dobách, kdy světu her vládly dungeon crawlery, a nyní vám konečně ukážeme zač je toho loket a jakou výzvou ty hry tenkrát byly“. A díky za to!

Really good dungeon crawler but now i remember why i shelved the first one too.
The first 10 hours are great and exploration is fun, then the difficulty goes up and i ended up looking for solutions of some enigma online. The clues of the late game puzzles are really obscure.
Then got stuck because of some very difficult ennemies.
Might pick up again later.

Did you ever said or though that modern games are too handhold-y? Did you wished for puzzles that treat you like an adult and not a toddler? If so, you're legally complied to play this game.

If I were to be fully objective about it, the game's around 4 stars, but it gets full marks from me for having such a strong design and sticking to their guns. It's an old-school dungeon crawler/RPG with "outdated" controls (which are still fun if I'm being honest) and an amazing level design.

I mean, let me just end this review with an personal anecdote so that you understand what kind of game this is, and why I love it so much:

I was walking around a dungeon and spotted a small button hidden among the stones. It opened up an ambush and a large subsection of the dungeon. At its end I found some loot and a scroll. The scroll is a cypher with things like AR UHU LAM written alonside some symbols. I went back to a part of the dungeon where I remembered using these words. Spent a while theorycrafting and put my guess to work. The gate opened! Inside there were... Three letters. Telling a story. Out of order. After putting these in chronological order and deciphering the sentences into directions, I remembered one place in another biome entirely where this might've been pointing at. I went there, tried the combination, nothing. Then I remembered I needed an additional item to further give context to the instruction and then, BAM. Solved.

Know what was my reward for it?

I got to continue the story.

That wasn't a secret, the game expects you to do all that just to finish it.

I absolutely love this "ur problem, make it work" design. The game isn't afraid to have you stumped. It's not interested in having you LOOK badass, it actively challenges you to beat it. People praise From Software for this kind of design and I kinda agree. But this here? This is the real, unfiltered thing. Because this game isn't just intentionally cryptic in directions, it's also hard as fuck.

This is a gem in the rough, and I wish more games were made with this design in mind. It doesn't need to be AAA 6 billion USD budget titles, but it wish it wasn't something once every 10 years...

Straight improvement on the first in almost every way! I was worried that the overworld traveling would diminish the dungeon crawling but it just added to the overall experience by having very interesting navigation. The greatly increased customization of your character builds and whatnot is a gigantic improvement but the balancing that comes with it doesn't land as well as it could. Alchemists are ridiculously overpowered for example, there's never a reason to not have one. Game ate it up though!!

The best dungeon crawler. Also the first game in the genre I ever played.

I wish the combat was improved or removed entirely. The exploration and puzzle solving parts are better. Grid-based 3D movement feels bad.