Stasis is a point-and-click, sci-fi, horror adventure game played from a unique isometric perspective. Stasis intertwines a gruesome narrative with retro adventure gameplay. Combine items, interact with computers and solve puzzles while experiencing the gritty atmosphere. In the distant future, aboard a seemingly abandoned spacecraft, John Maracheck awakes from stasis. He must push himself to new physical and emotional limits and unravel the mysteries around him. John is in tremendous pain, his wife and daughter are missing, and time is running out as the Groomlake plunges further into the swirling blue methane clouds of Neptune.


Released on

Genres


More Info on IGDB


Reviews View More

Looks like I got distracted from Spooktober a bit too early -- Stasis was the next game on my list and happens to be an excellent dark sci-fi horror isometric point and click adventure.

The story is a pastiche of just about every sci-fi horror trope going back to Alien, but it manages to have its own character. You wake up on a ship that turns out to be a research vessel -- in deep space to avoid having to comply with regulations, of course. You don't have amnesia, but you also don't know how you ended up on the ship. You start off seeing instruments for flesh harvesting and some cloning projects gone awry, and things only continue to spiral into the darker and more uncomfortable from there.

The dialogue is generally well written, though there are a few lapses that had me raising an eyebrow. What really gives the game its narrative oomph is the PDAs from various crew members scattered about the ship. They not only fleshed out the greater world, but provided interesting insights into the crew and the sordid and sometimes sultry details of what happened leading up to the start of the game.

The isometric view along with the excellently crafted and very detailed 2D graphics, evoked a bit of the feel of the old infinity engine games. The level design along with well used lighting, and some truly weird and eerie sound effects set an superbly bizarre and disconcerting mood for the story.

As far as the point and click adventure puzzles... they were mostly ok. There is a bit of moon logic here and there, and one early puzzle had a couple more steps than it needed leaving me confused as to whether I was on the right track or not. Mostly, the game could have used some extra clues as to why actions were failing to get you back on the right track. Still, I only resorted to a guide once at the very beginning, and many of the puzzles were satisfying to solve.

All in all, it's one of my favorite games I've played this year, and I've played a lot of games this year. I've heard the sequel, Bone Totem, was an improvement in just about every way, so I'm pretty darn excited to start that up next.

Kultovní izometrické Sanitarium meets neméně kultovní tituly System Shock, BioForge či filmový Horizont událostí.

Debutujícím autorům se výtečně podařilo vybudovat intenzivní znepokojivou atmosféru všudypřítomné tenze; a to čistě skrze (zdánlivě?) temné koridory, příběh či dialogy a navzdory nijak zvlášť zdařilé grafice (nic moc technická stránka umocněna navíc nepřítomností Options nabídky). Z ohledu "omáčky kolem" toho lze této výpravě do hlubin vesmíru i duše hlavní postavy vytknout málo. Děj je sice poněkud přímočarý, ale povětšinou dobře podaný (až na závěrečnou čtvrtinu) a ne hloupě napsaný. S ohledem na rozsah jde o ukecaný titul, který však povětšinou prázdně netlachá.

Problémy je tak třeba hledat spíše v adventurní složce jako takové. Což, jak jistě uznáte, je u starosvětsky klasicky pojaté klikací adventury na pováženou. Že se tu dá tu a tam zemřít by nijak nevadilo, kdyby to nebylo na bázi pokus/omyl, kdy se vám v nějaké obrazovce něco přihodí, co jste ovšem nemohli vědět a příště si na to dáte pozor. Je to na překážku, protože ona zmíněné tenze tu neplyne ze strachu či obavy o úmrtí postavy a díky možnosti ukládání to nemá žádný dopad. Tedy krom zbytečného rozčarování hráče, který se podivuje "proč to tam vůbec dávali, když to nemá vliv na hru, hráče ani prožitek". Prapodivný pathfinding hlavní postavy vyvolává neustálé nechápavé kroucení hlavou. Dalším problémem je sice občasné, ale o to více jako pěst na oko působící pofidérní řešení puzzlů. V trhlé německé komediální adventuře by podobné designové prohřešky prošly, v seriózním a dospělém kabátku již o něco hůře. O poznání hůře. Zvlášť když většina hádanek je přeci jen řešením v logice ukotvená. Problémová je pak již zmíněná závěrečná pasáž, která do té doby komorní až intimní atmosféru zkope do kuličky neopodstatněným (a především nikým nechtěným) utržením se ze řetězů.

STASIS tedy jako adventura vyloženě nenadchne, ale obstojí více než solidně a dá vzpomenout na staré dobré devadesátkové adventury podobného ražení, kterým ostudu nedělá. Jako atmosférický a dějový zážitek z ranku hard sci-fi psychohorroru za hřích a těch cca osm hodin ovšem stojí. Až na to proklaté finále.

I only played it once many years ago back when I was much too young to have been playing it nor understand it. It's dark and oppressive, and I must admit I failed the media literacy check at the end that mandalore pointed out in his video (although it seems to be more of a failure on the writer's part since so many people come away with the same wrong interpretation) also I failed the surgery puzzle and learned why you really don't want to do that which I still remember to this day. Don't fail the surgery puzzle, you will regret it.

Damn y'all, this is dark... Reminds me of Sanitarium

Though, it did really did annoy me that this game made me kill a cat... that also has the same name as one of mine... and they gave me an achievement for doing so... it will forever be my most shameful achievement

Recently a game popped up on gog that looked really interesting called "Stasis: Bone Totem" that looked spooky but with the screenshots and gameplay footage, I couldn't make sense of what kind of game it was. I then learned it was a sequel, or at least not the first game. I did the old check my gog and, hey I got it for free at some point. Turns out it was a point and click game, with an awesome horror atmosphere. I really liked the space setting, and found myself engaged by the text of found logs to piece together what happened or is going on. The story is pretty dark, and as far as point and click games, most of the puzzles weren't total bullshit. Definitely check if you grabbed it for free at some point and play it.

Great atmosphere and art directions but some of the puzzles aren't very intuitive.